Кошик
20 відгуків

Вибір ущільнювального матеріалу

Вибір ущільнювального матеріалу або: чим замінити асбест?

 

Питання заміни азбестомістких матеріалів стає дедалі актуальнішим. Є велика кількість різновидів безасистових ущільнювальних матеріалів, а також їхніх виробників.

Нумо розберемося, у чому їхня відмітність і як правильно підібрати заміну.

Донедавна як прокладковий матеріал застосовували пароніт за ГОСТ 481 — 80   

Залежно від призначення, виробляється пароніт дев'яти марок:

ПОН, ПОН А, ПОН Б, ПОН В (пароніт загального призначення), ПМБ, ПМБ-1 (паронит маслобензостойкий),

ПК (пароніт кислостійкий), ПА (пароніт армований сіткою), ПЭ (Пароніт електролізерний).

Максимальні параметри для пароніту за ГОСТ 481-80: 10 МП і 450 0С, зрозуміло, не одночасно (ПА прісна та перегріта вода, насичена та перегріта пара).  16 Мпа та 250 0С (ПМБ1 олії та легкі нафтопродукти)  Залежності тиску від температури, на жаль, немає  

Безасоветові матеріали діляться на види:

  • Безасобестові матеріали для низьких і середніх параметрів (Тпр -60...300 0С, Р до 10 МПа),
  • безасобестові матеріали для середніх температур і тисків (Тпр —200 до 550 0С, Р до 25 МПа),
  • безасобестові ущільнювальні матеріали для екстремально високих температур (Тпр до 1000 0С, P до 6 МПа).

На сьогодні безасобастові ущільнювальні матеріали виробляються у всьому світі. Матеріали європейського виробництва мають традиційно високу якість. Передові позиції в ущільнювальній індустрії займає Німеччина. Впровадження нових технологій і постійні розробки в цій галузі, застосування сировини вищої якості дає свої плоди.

Є також ущільнювальні матеріали, вироблені в Польщі, Чехії, Болгарії. За гарного рівня якості ціна все ж нижча. Наявність є. Це й антипригарне покриття та якість поверхні ущільнювального матеріалу для прокладання. Важливий грамотний підхід із вибором марки матеріалу.

Є на ринку ущільнювальні матеріали азійського та російського виробництва. Вони нижчі за всіма за вартістю, але якість не витримує жодної критики. Мінімізації знизити ціну завдяки застосуванню сировини низької якості — дуже небезпечний хід. Властивості матеріалу з різних постачань можуть змінюватися, що завдасть серйозних наслідків.

Итак: Ви хочете купити безасобастовий пароніт.

Для вибору типу ущільнювального матеріалу необхідно знати середовище застосування, температуру та тиск. Це базові параметри.  

Олія, паливо

Підприємства автомобільної промисловості — одні з найбільших споживачів прокладок. Стійкість до нафтопродуктів, легкість у обробці та висока надійність — головні критерії вибору матеріалу для автомобільних прокладок. Матеріали марок Gambit AF-oil і Frenzelit novaform 221 якнайкраще замінять пароніт ПМБ і підійдуть для всіх вузлів і агрегатів автомобіля, крім ГБЦ і вихлопної системи.

Пивова вода, олія

Потреба заміни пароніту під час роботи з харчовими середовищами очевидна. Зазвичай, у цьому застосуванні немає високих тисків і температур. Рекомендується застосовувати такі типи безасоветових матеріалів: AF 200 U виробництва Gambit, Польща та novapress Basic виробництва Frenzelit, Німеччина. Ці матеріали так само мають гарну стійкість до нафтопродуктів, але треба враховувати температуру та тиск. Такі товщини, як-от 3,0; 4,0 або 5,0 мм залишилися в минулому. Вони потрібні були для параніту, але не для якісних безасистових ущільнювальних матеріалів. Під час заміни пароніту на безасистові матеріали, виробники рекомендують зменшувати товщину ущільнювального матеріалу принаймні на 30%.

Фреон та інші холодоагенти

Холагенти досить агресивне середовище, і пароніт показує себе погано. До того ж холодильні агрегати, зазвичай, імпортні та комплектуються безасосфестовими прокладками.

Прокладкові матеріали, які призначені для роботи в середовищі фреон, це AF Oil виробництва Gambit, Польща та novapress Universal виробництва Frenzelit, Німеччина. Матеріали виробляються в товщинах 0,3 0,5 0,8 1,0 1,5 2,0 3,0 мм. Застосування матеріалів, на основі графіту, у холодильних агрегатах не допускається.  

 

Агресивні середовища та гарячі гази

Ущільнення гарячих газів у разі впливу високих температур (300-550 0С) вимагає застосування ущільнювальних матеріалів на основі терморозширеного графіту. Матеріали сімейства novaphit виробництва Frenzelit, Німеччина застосовуються за температур до 550 0С і тисків до 25 МПа.

Не варто застосовувати 3 або 4 мм. Такі товщини були традиційні для пароніту. Графітові прокладкові матеріали прекрасно адаптуються до нерівностей і фланців і здебільшого досить 2,0 мм. Причому корозія фланців найчастіше викликана застосуванням азбестомістких матеріалів.  

На ринку є велика кількість графітових матеріалів низької якості. Такий графіт починає вигоряти вже за 400-450 0С і внаслідок прокладання видуває. Це призводить до дискредитації графітових матеріалів, як-от таких.

 

Гарячі гази до 1000 0С

У сучасній промисловості є велика кількість місць, де термостійкість до 550 °C уже не достатня. У цьому разі застосовують людяні ущільнювальні матеріали. Армовані неіржавкою сіткою, людяні ущільнювальні матеріали застосовуються за температур до 1000 0С і тисків до 60 барів.    

Агресивні хімічні середовища

Для ущільнення хімічно-агресивних середовищ традиційно застосовують фторопласт. На сьогодні є матеріали на основі модифікованого ptfe. Залежно від середовища, змінюється наповнювач, який сприяє стабільнішій роботі ущільнення. У багатьох випадках фторопласт можна замінити безасистовим ущільнювальним матеріалом, до складу якого входять арамідні волокна та каучук. Адже фторопласт застосовувався там, де погано стояв пароніт, а сучасні матеріали мають найкращу хімічну стійкість.

 

Короткі рекомендації щодо вибору ущільнювального матеріалу

  • не завищуйте розрахунки та температуру
  • Дивіться графік залежності тиску від температури (у таблицях дані максимальні значення)
  • зменште товщину прокладки, порівнюючи з паронітом на 30%
  • пам'ятайте: знизити вартість ущільнювального матеріалу можна тільки завдяки застосуванню сировини низької якості
  • якісний ущільнювальний матеріал має мати маркування на всій поверхні аркуша

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner